Terug naar het overzicht

CREATIVE INDUSTRY INSIGHTS WITH MELANIE BUTTER

Voor Creative Industry Insights spraken we met Melanie Butter Co-founder van Agency Engines.

De creatieve industrie verandert snel. Bureaus groeien, specialiseren en zoeken naar nieuwe manieren om relevant te blijven in een markt die steeds competitiever wordt.

Met Agency Engines helpt Melanie Butter (met haar team) bureaus bij groei, positionering en toekomstbestendigheid. In deze Creative Industry Insights spreken we haar over de uitdagingen, kansen en ontwikkelingen binnen de bureauwereld.



Over Agency Engines en de bureauwereld


Agency Engines positioneert zich als ‘bureau voor bureaus’. Waar zagen jullie het grootste gat in de markt dat jullie wilden oplossen?

Voordat we Agency Engines oprichtten, werkten we alle drie al zelfstandig voor bureaus vanuit onze eigen expertise. Bert richtte zich op positionering, Fred op pitches, business- en salesstrategie, en ik werkte als PR-strateeg voor agencies. We kwamen elkaar regelmatig tegen bij dezelfde klanten en merkten dat onze expertises elkaar heel mooi aanvulden.

Bert kwam uiteindelijk met het idee om onze krachten te bundelen en dat is zonder twijfel één van de beste keuzes geweest die we ooit hebben gemaakt. Sindsdien voelt werk eigenlijk niet meer als werk, maar vooral als samen plezier maken en bouwen aan mooie groei voor onze klanten.

Wat wij doen, is vaak precies dat stukje waar bureaus zelf geen tijd, focus of specialisme voor hebben. Wij brengen de frisse blik van buitenaf. We helpen agencies groeien, scherper positioneren en meer toekomstbestendig worden.

Binnen Agency Engines heeft ieder van jullie een eigen expertise. Jij helpt bureaus hun zichtbaarheid te vergroten en hun reputatie te versterken met strategische PR. Zichtbaarheid is iets wat binnen agencies nog weleens wordt onderschat. Wanneer kom jij in beeld? En op welk moment worden je collega’s betrokken?

Dat verschilt eigenlijk per bureau en per fase waarin ze zitten. Vaak kom ik in beeld op het moment dat een agency zich realiseert: “We maken geweldig werk, maar eigenlijk ziet niemand het.”

Veel bureaus zijn van nature bescheiden, en dat siert ze ook. Alleen zit er tussen bescheidenheid en arrogantie nog een heel belangrijk middengebied: feiten. Je mag gewoon vertellen wat je maakt, voor wie je werkt en waar je goed in bent. Dat heeft niets met opscheppen te maken, het is simpelweg zichtbaar maken waar je trots op bent en wat letterlijk de feiten zijn.

Ik zeg vrijwel tegen ieder bureau in het eerste gesprek: focus je op de feiten. Bescheidenheid komt vaak vanuit emotie, terwijl feiten juist houvast geven. Zodra bureaus dat omarmen, ontstaat er veel meer zelfvertrouwen in hun communicatie.

Daarnaast werken we heel complementair samen binnen Agency Engines. Als een bureau bijvoorbeeld nog geen sterke positionering heeft, haak ik Bert aan want zonder duidelijke positionering kan ik mijn werk simpelweg niet goed doen. Fred komt weer in beeld bij grotere strategische vraagstukken, zoals groei, investeerders, verkoop of zichtbaarheid richting grote merken. Juist die combinatie van expertises maakt onze samenwerking zo sterk.

Over PR en zichtbaarheid in de creatieve industrie


Veel bureaus doen geweldig werk, maar zijn nauwelijks zichtbaar. Waarom is PR nog steeds onderbenut in de bureauwereld?

Wat doen bureaus vaak verkeerd als het gaat om PR en thought leadership?

De meest voorkomende fout is dat PR vaak iets is wat “erbij” wordt gedaan. Dan wordt er eens in de zoveel tijd op het laatste moment een persbericht verstuurd, zonder duidelijke strategie of continuïteit. Terwijl goede PR juist draait om consistentie en een lange adem. Het is echt een journey – sorry, jeukwoord. 😉

Wat wél werkt, is vooruitdenken. Maak een PR-jaarkalender, bereid PR-momenten van cases vroegtijdig voor en vul de gaten aan met thought leadership, events, netwerkbijeenkomsten en inspirerende verhalen vanuit je team. Op die manier blijf je continu zichtbaar.

En het mooie is: na verloop van tijd gaan media, eventorganisaties en redacties jou ook vanzelf vinden. Vaak zie je dat na ongeveer een jaar vanzelf kantelen.

Mijn advies is daarom altijd: maak iemand binnen je bureau verantwoordelijk voor PR, iemand die er energie van krijgt. Want zodra PR alleen “extra werk” is, zakt het uiteindelijk weg achter klantwerk.

Daarnaast hoeft niet iedereen op een podium te staan. Kijk juist naar wie binnen je bureau op een natuurlijke manier verhalen vertelt. Soms zijn dat juist de mensen van wie je het niet verwacht. Die ene technische specialist of inhoudelijke nerd die álles weet van een bepaald onderwerp? Dat zijn vaak de allerbeste thought leaders.

En vooral: maak het leuk. PR is ook plezier maken. Het is een prachtige manier om je mensen, ideeën en werk zichtbaar te maken.

Je spreekt over het profileren van ‘supersterren’ binnen bureaus. Wat bedoel je daarmee?

Met ‘supersterren’ bedoel ik de talenten binnen een bureau: de mensen met een eigen visie, expertise of verhaal dat anderen raakt of inspireert. Dat hoeft absoluut niet altijd een senior of directeur te zijn.

Ik heb ooit een junior strateeg meegemaakt die tijdens een bureau-event een zó sterke talk gaf, dat we besloten er vervolgens er ook een thought leadership-artikel van te maken. Binnen vijf minuten na het aanbieden ervan vroeg de redacteur of het artikel ook in het maandmagazine geplaatst mocht worden. Uiteindelijk bereikte het enorm veel mensen en werd het ontzettend goed ontvangen. En nog leuker: zij werd een vaste columnist van het vakblad.

Dat laat voor mij precies zien waar het om draait: ieder bureau heeft deze talenten in huis. Soms moet je alleen even helpen om ze zichtbaar te maken.

Hoe belangrijk is personal branding van bureauleiders vandaag?

Ik vind personal branding één van de belangrijkste onderdelen van zichtbaarheid. Uiteindelijk werken mensen graag met andere mensen. We leren van elkaar, raken geïnspireerd door elkaars verhalen en willen voelen wie er achter een bureau zit. Verbinding blijft key.

Zelfs met de enorme opkomst van AI blijft de menselijke kant toch nog steeds leidend. Technologie kan veel, maar verhalen, persoonlijkheid en echte connectie blijven mensenwerk.

In ben mijn carrière begonnen in de wereld van artiesten, radio- en tv-persoonlijkheden en later ook de eerste influencers. Zij begrijpen als geen ander hoe krachtig een personal brand kan zijn. Diezelfde principes pas ik nu toe binnen de bureauwereld.

Iedere maker, strateeg of founder (eigenlijk gewoon ieder mens) heeft een eigen verhaal, talent en visie. Zodra je dit zichtbaar maakt, groeit niet alleen de persoon, maar vaak ook het bureau eromheen. Het trekt klanten aan, versterkt employer branding én zorgt voor company pride binnen het team. Dat vind ik nog steeds iedere keer prachtig om te zien.

Persoonlijk & visie

Wat drijft jou in het werken met bureaus?

De mensen. In de bureauwereld werken zóveel leuke, creatieve en bevlogen mensen. Vaak met een positieve missie en de drive om mooi werk te maken dat de wereld net een beetje beter maakt.

Aan het begin van een samenwerking interview ik altijd de woordvoerders van een bureau. Dit zijn vaak hele persoonlijke gesprekken waarin mensen zich kwetsbaar durven opstellen en hun echte verhaal delen. Juist daar ontstaan de mooiste inzichten.

Ik vind het ontzettend bijzonder om die verhalen te mogen ontdekken, op te tekenen en vervolgens een plek te geven binnen een PR-strategie. Dat proces blijft voor mij iedere keer weer de kers op de taart.

Wat is het beste advies dat je bureauleiders geeft?

Laat jezelf zien.

Je maakt prachtig werk, hebt geweldige mensen in huis en waarschijnlijk veel meer bijzondere verhalen dan je zelf denkt. Dus als je nog niet zichtbaar bent: begin vandaag.

Share this post

More articles

CREATIVE INDUSTRY INSIGHTS WITH WARD CUIPER
Voor Creative Industry Insights spraken we met Ward Cuiper, Senior Strateeg, over zijn serie ‘Ouderwets goede reclame van nu’ en zijn onlangs gelanceerde Strategie School.
Learn more
JOB INSIGHTS WITH FLOOR HOEKE - SPATIAL DESIGNER
In Job Insights belichten we een vakgebied of functie en geven we meer inzicht in de rol, de branche en de dagelijkse praktijk. Dit keer vertelt Floor Hoeke over haar rol als Spatial Designer.
Learn more
CREATIVE INDUSTRY INSIGHTS WITH CHANTAL MUSQUETIER
Van entertainment marketeer naar de drijvende kracht achter Creatives United: Chantal Musquetier bouwt aan een agency waar merken, talent en cultuur samenkomen. Ontdek hoe zij en Lotte Anna Lebens de wereld van live entertainment veroveren en wat er écht nodig is om te bouwen in deze dynamische sector.
Learn more

© Copyright AMACOM

© 2025 AMACOM

All rights reserved.